Horne Efterskole søger en Kok / cater / ernæringsassistent

Kunne du tænke dig at blive en del af en spændende hverdag sammen med vores køkkenteam på Horne Efterskole? Hvis du er uddannet kok, ernæringsassistent, cater eller har en anden kostfaglig uddannelse og brænder for at lave spændende og lækker mad til vores elever, skal du sende os en ansøgning.

I køkkenet er vi et køkkenteam på fire personer, der hver dag sørger for, at vores elever får tre hovedmåltider, samt tre mindre pausemåltider i løbet af dagen. Vi er derfor en vigtig del af elevernes trivsel og at få eleverne til at føle sig hjemme.

Vi har dagligt fire elever med i køkkenet og lejlighedsvis workaways fra hele verden, som hjælper til med at tilberede dagens måltider. Du skal derfor finde energi ved at arbejde med unge mennesker med det med- og modspil de giver. Kan du også lære fra dig, være tålmodig og tale ordentligt til alle omkring dig, er det helt sikkert dig vi søger.

Vi forventer, at du:

Er faglært kok, cater, ernæringsassistent eller har en anden kostfaglig uddannelse.

Er fagligt dygtig, har passion for mad og nyder at give vores elever og personale en sund og smagfuld oplevelse.

Er interesseret i at arbejde med bæredygtighed, økologi, samt sæsonens råvarer.

Har gode samarbejdsevner, godt humør og bidrager til et godt arbejdsmiljø.

Er stabil, fleksibel og pligtopfyldende.

Er åben og ærlig, og kan tilslutte dig skolernes værdier omkring fællesskab, ansvar, respekt og tillid.

Vi tilbyder:

En spændende arbejdsplads for godt 30 ansatte, og med ca. 125 årselever, hvor der ikke er langt fra ide til handling.

En arbejdsplads med masser af gode kolleger, der hjælper hinanden.

Gode og ordnede forhold. En 35 timers stilling med løn efter kvalifikationer og god pension.

Vagtplan med en ugentlig aftenvagt normalt fra 17:00 til 19:00 og weekendvagt ca. hver 5. uge normalt fra 8.00 til 14.00. Hertil kommer enkelte weekenddage og aftenvagter ved særlige arrangementer. Tre ugers sommerferie og lukket mellem jul og nytår.Ansøgningsfrist d. 30. Juli kl. 23.59.

Samtaler afholdes torsdag d. 4. august. Tiltrædelse snarest herefter.

Har du spørgsmål til stillingen, så kontakt køkkenchef Allan Vinther Granfeld på 26 29 97 27 eller ansøg “klik her

Kilde og foto: Horne Efterskole.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *